Oppigårds Amarillo
Kategori Öl
Ursprung Sverige
Tillverkningssätt Överjäst, Opastöriserad, Torrhumlad
Humle Amarillo
Stil American Pale Ale
Volym/Pris/Sbid 330ml / 19 Kr / 144003
Volym/Pris/Sbid 330ml / 18 Kr / 144203
Producent Oppigårds Bryggeri (Sweden - Hedemora)
Alkohol procenthalt 5,9%
Leverantörens beskrivning
Det är nu sju år sedan vi började höja temperaturen i vörtpannan för första gången. Under dessa år har vi lärt oss av misstag och av vetgirig envishet. I denna jubileumsöl testar vi amarillohumlen en gång till. Första gången var för ett år sedan då vi hade ett tillfälligt sommaröl på fat som hette Summer Twist. Nu är det bara amarillo humle som kontinuerligt humlats under senare delen av koket. Vi har även torrhumlat med amarillo. Doft och smak är mer bärigt fruktig än citrusfruktig som blir resultatet med centennial och cascade humling. Amarillo kommer oxå från USA men som vi upplever det skiljer sig markant från de humlesorter vi normalt har arbetat med hittills. Ölets alkohol (5,9%) och restsötma bär tydligt fram humlesmakerna. Färgen är kopparfärgad och maltgivan innehåller även cirka 15 procent vetemalt vilket framkallar en tydlig och utdragen beska. Beskan är 50 IBU vilket är ganska mycket men karktäristiskt för öltypen som vi kallar amerikansk pale ale men i gränslandet till en amerikansk india pale ale.

Senaste tappdatum var: 2009-09-09

Foto: Magnus Bark - Ofiltrerat.se
Laddar flickr

Kommentarer

  • Small_square_missing
    jaqob Grade_6_small
    för 3 månader sedan

    Intressant öl, med mycket citrus. Kanske lite väl tvålig. Tycker även den var i tunnaste laget.

  • Small_square_1409
    nitton82 Grade_7_small
    för 5 månader sedan

    Smakar lite tvål/pottpuri. Har dock en väldigt len och god smak med distinkt humle-ton. Oscar och Marcus gillar den.

  • Small_square_missing
    Gibbon Grade_7_small
    för 5 månader sedan

    Gott! En humlebomb nästan i klass med punk och hop yard. Saknar den sista fylligheten.

  • Blixt 148
    dildoe Grade_9_small
    för 7 månader sedan

    (Min flaska heter endast Oppigårds Amarillo (b.f. feb. 2012 batch A) men jag antar att det är samma öl)

    Kommentarer överflödiga, TOPPKLASS!

  • Small_square_29
    lasseg Grade_10_small
    för 7 månader sedan

    OK, jag snackar lite i nattmössan - flaskan jag drack var färsk - men satans så god.. Lär bli några fler av Oppigårds Amarillo! Smultron!

  • Small_square_29
    lasseg Grade_10_small
    för 7 månader sedan

    Näe, bannemej, det blir en tia. Jordgubb, grape, te - så ska väl inte amarillo smaka? Och här är det sjukaste av allt, jag drack en flaska från vårlanseringen sex månader senare i oktober och det smakar så färskt humligt att Sierra Nevada Torpedo som dracks jämte kändes maltigt.. Jag saknar ord, världsklass Oppigårds, världsklass!!

  • Bild 2011-01-11 kl
    m81mlm Grade_9_small
    för 7 månader sedan

    Hur kan en sådan god öl vara så billig?? Jag skulle lätt betala upp till 30-35 kr för denna kvalitésbutelj!

  • Kaggen
    Thorsten Grade_8_small
    för ungefär 2 år sedan

    En av Oppigårds bästa.
    Doft: grape, kryddig, tallbar, karamell. Medelfyllig krämig smak av gräs, grape, tallbarr och krydder. En av de mest prisvärda ölen just nu.
    4848

  • Small_square_904
    Ravel Grade_8_small
    för ungefär 2 år sedan

    Tjoho, Oppigårds är tillbaka. Jag hade nästan gett upp hoppet om dem med de senast årets nya öl.

  • Humle
    lunken Grade_10_small
    för ungefär 2 år sedan

    Amarillo, grape, trä på en maltig botten. Nice! På fat är den grym... jag måste uppdatera. En 10a... min första!

  • GottÖl
    GAISAke Grade_9_small
    för över 2 år sedan

    En fantastisk Ale med en storm av humle.
    Ett riktigt hantverk!
    4.5 Pilsner av 5 på GottÖl.se.

  • Img_0258
    purjo Grade_9_small
    för över 2 år sedan

    riktigt bra apa. skönt att oppigårds äntligen hamnat på rätt spår!

  • Small_square_584
    andersand Grade_8_small
    för över 2 år sedan

    Det ölet som tagit svensk \"humledominerad\" öl ett steg längre och ett steg närmare bra amerikansk APA/IPA (och med det menar jag inte de trötta karamellkletiga grejerna som så ofta kommer hit.) Har en friskhet och fruktighet som för tankarna åt Russian Rivers Blind Pig IPA men självklart inte lika kraftfullt.. Nu ska Oppigårds bara se till att göra en kraftigare version av samma öl, alltså en IPA till deras åttonde födelsedag följt av en \"imperial\" version till deras nionde ;)

  • Small_square_1003
    kittylitter Grade_9_small
    för över 2 år sedan

    Doft av tallbarr och lite citrus, som i mpnga av Oppigårds öl. Men smaken är mer jordgubb! Mycket frisk och fräsch. Påminner en hel del om Red Seal.

  • Small_square_1308
    Suphårter Grade_8_small
    för över 2 år sedan

    Mycket god öl!

  • Small_square_29
    lasseg Grade_10_small
    för över 2 år sedan

    Den här ölen kommer döpas om till \"Amarillo Spring Ale\" när den lanseras på systembolaget under våren 2010.

Info

Medelbetyg:
7.92
Antal betyg:
160
Streckkoder:
7350016990240
7350016990387
Inlagd av:
Medlemmar som lagrar denna artikel:
larjo11 Digit hiflyer TantSelmas

Annons

Ditt betyg

Betygsspridning

Chart?cht=bvs&chco=957400&chs=150x125&chd=t:0,0,1,0,0,8,31,74,38,8&chds=0,74&chbh=10&chl=1|2|3|4|5|6|7|8|9|10

Senaste betygen

  • knorrvid
    19 May 2012
    Grade_8_small
  • gustaf.s
    19 May 2012
    Grade_7_small
  • Esset
    18 May 2012
    Grade_8_small
  • jeremylee
    17 May 2012
    Grade_8_small
  • Jonka
    16 May 2012
    Grade_8_small
  • setreus
    12 May 2012
    Grade_8_small
  • kristiansson
    12 May 2012
    Grade_9_small