Finlaggan Islay Single Malt 10 Years
Whisky
| Kategori | Sprit |
| Tillverkningssätt | Single Malt |
| Ursprung | Islay |
| Stil | Whisky |
| Producent | The Vintage Malt Whisky (United Kingdom - ) |
| Alkohol procenthalt | 40% |
| Supplier | The Vintage Malt Whisky Co |
En single malt från ett destilleri på Islay, vilket det är är en väl förborgad hemlighet av producenten. Den ej åldersangivna Finlaggan Old Reserve har vunnit guld på The International Wine & spirit Competition 2000!
Utseende: Mörk bärnsten.
Doft: Rökig.
Smak: Kraftfull och dominant, rökighet och aningen sötma.
Finish: Fyllig och lång.
Laddar flickr
Info
Annons
Ditt betyg

Betygsspridning
Senaste betygen


Kommentarer
för 3 månader sedan
Saknar lite komplexitet men ett mycket prisvärt alternativ till laphroaig, ardbeg, bowmore mfl.
för 7 månader sedan
Den flaskan jag provade var dessvärre ganska svårt skadad av karamellfärg. Hade det inte varit för det faktum så hade det varit en mycket prisvärd whisky för den som tycker om rök, även om den lär variera väldigt mycket mellan de olika buteljeringarna.
Någonting i smaken får mig att vilja påstå att det med största sannolikhet är Laphroaig eller möjligen ett gäng udda fat Ardbeg det rör sig om. Det senare hade förklarat mängden karamellfärg i smaken. Vill gärna få tag på en annan buteljering för att kunna revidera betyget, för det finns mycket potential, men som den jag smakade var så skulle jag säga att The Ileach är ett betydligt bättre köp.