Jack Daniel's
Kategori Sprit
Ursprung USA, Tennessee
Stil Whiskey
Volym/Pris/Sbid 3000ml / 1325 Kr / 7064408 (Beställningsvara)
Volym/Pris/Sbid 700ml / 299 Kr / 58501
Volym/Pris/Sbid 500ml / 229 Kr / 7064404 (Beställningsvara)
Volym/Pris/Sbid 350ml / 169 Kr / 58502
Volym/Pris/Sbid 3000ml / 1325 Kr / 8612008 (Beställningsvara)
Producent Jack Daniel Distillery (USA - Lynchburg)
Alkohol procenthalt 40%
Supplier Philipson & Söderberg
Leverantörens beskrivning
Karaktär: Rock n'Roll, dvs lite tuffare och hårdare än de flesta andra whiskeys och bourbons. Torr med markerad rostad karaktär utan den lite insmickrande vaniljsötman man ofta kan finna i liknande whiskey.
Mer om Jack Daniel's: År 1866 hittade Jasper Newton Daniel det ideala stället att göra den bästa whiskeyn; där det fanns en vattenkälla med kallt, järnfritt vatten med hög kalkhalt och gott om lönn och ek. Platsen låg i en dalgång i närheten av den lilla staden Lynchburg i Tennessee. Jasper, eller Jack som han kallades, hade av sin farbror lärt sig hur man tillverkar whiskey på ett hantverksmässigt sätt. Han använde sig av "sour mash"-metoden vilket innebär att 25% av mäsken från den tidigare produktionsomgången får följa med till den följande. Dels sätter jäsningen igång snabbare och dels är man säker på att aromämnena följer med en brygd till en annan, det vill säga att smaken hålls identisk. Metoden används än idag. Jack Daniel's baseras på mer än hälften majs, resten på korn och rågmalt. När destillatet är klart får det sakta droppa igenom en tjock bädd av finmalen kol på lönnved. Genom denna process blir spriten helt ren. Därefter lagras den på hårt rostade fat av Tennessee white-oak mellan 4 och 6 år. Vid 65 års ålder och ungkarl dog Jack Daniel's av blodförgiftning. Han var då traktens rikaste man, bl a grundare av The Lynchburg Bank. Företaget ägs sedan 1956 av familjefirman Brown-Forman som också har andra välkända produkter i stallet; Southern Comfort, Canadian Mist, Early Times Bourbon och Fetzer Vineyards. Drinktips: Lynchburg Lemonade; 4 cl Jack Daniel's, 4 cl Sour Mix och ev Triple Sec skakas med is och toppas med Sprite.
Laddar flickr

Kommentarer

  • Small_square_missing
    OskarNilsson Grade_4_small
    för 8 månader sedan

    Möjligtvis drickbar tillsammans med cola, men annars är det sophinken direkt

  • Blixt 148
    dildoe Grade_6_small
    för 8 månader sedan

    Nötig, torr lite söt smak med små konjaksvibbar. Ganska eldig som den är men med några droppar vatten i blir den inte så dum

  • Bengt frithiofsson
    Flaxmixarn Grade_2_small
    för ungefär 1 år sedan

    Fick upp skiten i näsan på en Kiss-konsert. Fy fan.

  • Small_square_missing
    Peeteer Grade_5_small
    för ungefär 1 år sedan

    HÅRDROCK, men inte prisvärd.

  • Swe-22a
    Hangatyr Grade_4_small
    för nästan 2 år sedan

    en riktig skitwhiskey,men jääävlar vad hårdrock den är^^

  • Small_square_missing
    generalus Grade_5_small
    för över 2 år sedan

    Gott med is och cola men rent är det inget att hurra över. Verkligen inte värd 300 kr.

  • Small_square_missing
    Anderrsss
    för över 2 år sedan

    Är inte ett så stort fan av wiskey men när jag körde den med lite cola och is så har min nya favorit varigt Jack\'n\'coke.

  • Small_square_1227
    Aero Grade_6_small
    för över 2 år sedan

    grejhöjta med cola;-)

  • Small_square_860
    Vaimo7 Grade_7_small
    för över 3 år sedan

    Inte illa faktiskt med ek smak.. =)

Info

Medelbetyg:
5.22
Antal betyg:
93
Streckkoder:
5099873045329
5099873089798
Inlagd av:
Medlemmar som lagrar denna artikel:
Sandberg daniel1982 lasseman bjornel moerte Flaxmixarn

Annons

Ditt betyg

Betygsspridning

Chart?cht=bvs&chco=957400&chs=150x125&chd=t:6,7,15,13,10,13,11,12,5,1&chds=1,15&chbh=10&chl=1|2|3|4|5|6|7|8|9|10

Senaste betygen

  • Skafar
    05 May 2012
    Grade_8_small
  • GandalfTheGrey
    20 January 2012
    Grade_7_small
  • cliff
    15 January 2012
    Grade_8_small
  • nazzty
    03 January 2012
    Grade_3_small
  • J.Berlin
    30 December 2011
    Grade_1_small
  • m.ek
    17 December 2011
    Grade_2_small
  • sundisdubi
    26 November 2011
    Grade_1_small