Samuel Adams Octoberfest
Oktoberfest/Märzen
| Kategori | Öl |
| Ursprung | USA |
| Tillverkningssätt | Underjäst |
| Humle | Hallertau, Tettnang |
| Stil | Oktoberfest/Märzen |
| Volym/Pris/Sbid | 355ml / 14 Kr / 1125303 (Beställningsvara) |
| Volym/Pris/Sbid | 355ml / 16 Kr / 1137403 (Beställningsvara) |
| Volym/Pris/Sbid | 355ml / 14 Kr / 1126103 (Beställningsvara) |
| Volym/Pris/Sbid | 355ml / 17 Kr / 1126103 (Beställningsvara) |
| Producent | Boston Beer Company (USA - Boston) |
| Alkohol procenthalt | 5,2% |
| Supplier | Galatea spirits |
Typ: Mellanmörk lager, säsongsprodukt
Smakbeskrivning: Maltig doft med lätt bränt inslag av karamell, toffee och aromatisk humleton i bakgrunden. Fyllig, maltig smak med ton av karamell och mörkt bröd. Måttlig beska med aromatisk humlekaraktär.
Passar till: Smakrik lager som passar utmärkt till lite rustik mat som bratwurst med sauerkraut eller mer svenskt raggmunk och fläsk.
Övrigt: Boston Beer Company är ett förhållandevis ungt bryggeri, det grundades 1983 av Jim Koch. Trettio år tidigare hade Jim’s far tvingats sluta som bryggare på grund av att bryggerier köptes upp och lades ner på samma sätt som skedde i Sverige under andra halvan av nittonhundratalet. Det fanns dock behov för ett alternativ, sex veckor(!) efter introduktionen av Samuel Adams Boston Lager utsågs den till ”Best Beer in America”.
Ölet har fått sitt namn efter en av Amerikas största frihetshjältar. Samuel Adams var mannen bakom ”the Boston Teaparty”, upproret som var början till den amerikanska revolutionen och frigörelsen från England. Att han dessutom var en tämligen misslyckad bryggare är ju en lustig detalj i sammanhanget.
Foto: Magnus Bark - Ofiltrerat.se
Laddar flickr
Info
Medelbetyg:
5.78
Antal betyg:
100
Streckkoder:
087692891000
Inlagd av:
Medlemmar som lagrar denna artikel:
Annons
Ditt betyg

Betygsspridning
Senaste betygen


Kommentarer
för 5 månader sedan
okej, men saknar karaktär. Eftersmaken var det inget fel på, men lite mer humle hade piggat upp den.
för 6 månader sedan
Inte riktigt Samuel Adams klass på denna.
(3 Pilsner på http://GottÖl.se/)
för 11 månader sedan
Dracks från ett helfärskt fat på Fenway Park när Boston Red Sox spelade. Baseball är en värdelös sport som Sam Adams räddade för mig!
för ungefär 1 år sedan
En av de bättre oktoberfestölen, dvs Märzen. Har det man förväntar sig i maltighet, beska och fruktighet. Att man sedan inte alltid föredrar öltypen är en annan femma. Jag tycker det är en god representant för öltypen.
för ungefär 1 år sedan
Vätskan är gul/röd och skummet är högt och vitt. Det sjunker snabbt ner och lämnar nästan inga rester på glaset.
Det doftar malt, bröd och humle. Inge jätte komplex doft utan ganska enkel.
Det smakar inte så mycket mer än vad det doftar. Mycket malt toner och lite humle som smyger fram. Lite söt och en gnutta frukt. Ganska mild beska som ändå ger ölen en bra balans. Kroppen är medel. Kolsyran är ganska frisk men små bubblor som kittlar. En bra märzen som hör till de godare i år men inget som höjer pulsen.
för över 2 år sedan
Totalt ointressant.
för över 4 år sedan
Smakar mest som en lager med lite sockerkulör i. Hade mer förväntningar på gamle sam.
för över 4 år sedan
God maltig smak – aningen fruktig – med relativt liten beska. Vacker orange-röd färg. Som en hyfsad münchner.