La Trappe Tripel
Tripel Trappist
| Kategori | Öl |
| Tillverkningssätt | Överjäst, Ofiltrerad, Opastöriserad, Flaskjäst |
| Ursprung | Nederländerna |
| Stil | Tripel, Trappist |
| Volym/Pris/Sbid | 330ml / 19 Kr / 160703 |
| Producent | de Koningshoeven (Netherlands - Tilburg) |
| Alkohol procenthalt | 8% |
| Supplier | TOMP Beer & Spirits |
Beskrivning: Ölet har en mörk, gyllengul färg, en stor nyanserad doft med inslag av kryddor, nejlikor, rökelse och torkade örter. Smaken rikt maltig med inslag av kryddor, torkade örter, nejlikor och pomerans.
Passar till: La Trappe Trippel bör, när det serveras hålla en temperatur på 10-12 grader Celsius. Passar bäst till lagrade hårdostar, eller smakrika rätter. Är även en utmärkt sällskapsdryck.
Laddar flickr
Info
Medelbetyg:
6.91
Antal betyg:
132
Streckkoder:
8711406000496
Inlagd av:
Medlemmar som lagrar denna artikel:
Annons
Ditt betyg

Betygsspridning
Senaste betygen

.jpg?1286521854)
Kommentarer
för 12 månader sedan
Bra men lite konstig. Tvål?
för ungefär 1 år sedan
Ok trippel
för ungefär 1 år sedan
God, något tunn för en trippel kanske men definitivt prisvärd.
för över 2 år sedan
Njae.. budget-tripel. Finns ingen mening att köpa La Trappe Tripel om man har tillgång till Westmalle. Undrar om inte den här t o m var pastöriserad och filtrerad?
för över 2 år sedan
var till en början lite besviken på avsaknaden av djupare smaker, men när ölen fått stå sig någon kvart så började den fylla ut smakregistren. Associtioner dyker upp mot apelsin, mysk och kryddor. den kommer allt att få fler chanser
för över 2 år sedan
Den är suveränt bra om man tittar till priset, en billig trapist iallafall.
för nästan 3 år sedan
Ganska intetsägande.
för nästan 3 år sedan
Lite för mycket kolsyra i den men rätt okej
för ungefär 3 år sedan
Mjaaa, den är sådär. Bättre än förra gången jag testade den. Ganska krämig med godissmak. Lite åt fudgehållet?
för över 3 år sedan
Tyvärr var min lite dålig, mycket korksmak. Men det var gött ändå :)
för nästan 5 år sedan
Mörkorange, disig med lätt vitt skum. Syrlig doft av apelsin. God stiltypisk tripel med en mild beska. Enda egentliga bristen är att den är lite tam.
för ungefär 5 år sedan
Imt en helt perfekt tripel