Oud Beersel Framboise
Lambic - Frukt Fruktöl
| Kategori | Öl |
| Tillverkningssätt | Spontanjäst, Brettanomyces, Barrel aged, Ofiltrerad, Opastöriserad, Flaskjäst |
| Ursprung | Belgien |
| Stil | Lambic - Frukt, Fruktöl |
| Volym/Pris/Sbid | 375ml / 45 Kr / 169703 |
| Volym/Pris/Sbid | 375ml / 55 Kr / 8819303 (Beställningsvara) |
| Producent | Brouwerij Oud Beersel (Belgium - Beersel) |
| Alkohol procenthalt | 5% |
Oud Beersels Framboise innehåller 200gr hallon och 50gr körsbär i varje flaska. Precis som Gueze och Kriek framställs detta öl av Lambic. Flaska 375 ml 5% Alkohol
Laddar flickr
Info
Medelbetyg:
6.42
Antal betyg:
39
Streckkoder:
5425018070077
Inlagd av:
Medlemmar som lagrar denna artikel:
Annons
Ditt betyg

Betygsspridning
Senaste betygen


Kommentarer
för 6 månader sedan
Frisk med mild syrlighet, massor av hallon, men kunde ha lite mer "stall" i sig. Kolsyrenivån tyckte jag inte var för lite. Balanserad och bra!
för 8 månader sedan
Söt, hallon.
Eftersmaken lite som hallonmarmelad.
för 10 månader sedan
En mycket trevlig framboise. Skulle kunna ha varit aningen lite funkigare, men ändå riktigt bra som den är!
för 10 månader sedan
Doften är torr med mycket hallon och lite rosor(?) Smakar mindre än vad jag väntade mig men det finns en del hallon och en torr smak av körsbärskärnor. Inte för söt och inte för torr utan ganska lagom.
för 11 månader sedan
Mmm, hallonsorbet
för 11 månader sedan
Som hallonsoda, fast sur.
för 11 månader sedan
Njaa den var väl rolig men smakade faktiskt inte så mycket alls.
för 12 månader sedan
Lite väl besk, hallonsmaken var lite väl kort och otydlig. Hade gärna fått vara lite mer kolsyrad och söt. Annars en spännande lambic att prova men inget jag köper igen.
för 12 månader sedan
Besk saft, kort och gott.
för 12 månader sedan
Fantastisk doft. Riktigt frisk och fräsch hallonarom, med ganska mycket syra. Efterlyser lite mer kolsyra.